Aktuality

Edukace k samovyšetření prsu

Ve čtvrtek 14. 3. 2024 proběhne edukace o preventivních programech a prevenci zdraví v knihovně v Novém Malíně od 17 hodin. Ve čtvrtek 21. 3. 2024 proběhne edukativní a preventivní přednáška v knihovně v Nemili od 16.30 hodin. Následovat bude přednáška na téma samovyšetření prsů a prevence dne 4.4.2024 ve Zlatých Horách od 16 hodin v budově "Zlatá 92". Akcí se může zúčastnit širší veřejnost.
Zájemci budou seznámeni i s možnostmi další prevence onkologických onemocnění. Budou promítnuta dvě videa o samovyšetření. Zájemci si mohou vyzkoušet nahmatat bulky v prsu na maketě. Těšíme se na setkání s Vámi.
Věříme, že se akce budou líbit a dozvíte se i něco nového.

Termíny schůzek v roce 2024

Ženy se schází jednou měsíčně v restauraci Zátiší v Šumperku, ul. 28.října 1311/6 (naproti knihovně), vždy ve čtvrtek od 14 –15 hod.

Termíny:
11. ledna
8. února
14. března
11. dubna - Výroční schůzka – NŠ
2. května
13. června
12. září
10. října
14. listopadu
12. prosince

Edukace k samovyšetření prsu

Ve středu 25. 10. 2023 proběhla edukace o samovyštření prsu v zasedací místnosti obecního úřadu Petrov nad Desnou. Akce se zúčastila širší veřejnost a členky ligy proti rakovině v Šumperku.
Zájemci byli seznámeni i s možnostmi další prevence onkologických onemocnění. Byla promítnuta dvě videa o samovyšetření. Zájemci si vyzkoušeli nahmatat bulky na maketě, zajímali se o různé letáčky a kladli přítomným své dotazy.
Věříme, že se akce všem líbila a těšíme se na další.

Růžový měsíc - říjen

Určitě Vás tento název nijak nepřekvapuje a znáte jej. Růžový říjen probíhá již několik let a nejen v ČR. Připomíná všem, že by nikdo z nás neměl zapomínat na prevenci v samovyšetřování. Karcinom prsu je závažný zdravotní problém, který může mít kritické následky. Jedná se o nejčastější ženské nádorové onemocnění, kterým v průběhu života onemocní každá 8. – 12. žena. Jedním z preventivních úkonů, který může pacientku dostat včas k lékaři, je samovyšetření prsu. Díky tomu je možné zahájit včas úspěšnou léčbu a zabránit například odejmutí prsu. A právě proto se i my zapojujeme k této akci a šíříme kolem dokola osvětu o samovyšetřování. Mnoho budov je v tomto období například nasvíceno na růžovou barvu, nosíme růžové oblečení, boty a naše LPR nabízí růžové stužky.

Plaveme prsa 2023

Akci "Plaveme prsa" pořádáme také ve spojitosti s růžovým říjnem. Letos budeme plavat pro zdravá prsa s plaveckým areálem v Zábřehu na Moravě. Akce se uskuteční v sobotu 14.10.2023 od 14 do 18 hodin. Všichni návštěvníci budou mít možnost v této době získat slevu 50% na vstup do bazénu. Všichni se většinou rádi zapojují a uplavané metry nám vždy nahlásí. Letošní výzva zní: PŘEPLAVAT VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ !!! Po sečtení všech uplavaných metrů, nám vyšel výsledek 26 720 metrů. Děkujeme všem příznivcům, kteří pro nás tuto akci odplavali.

Rekondiční pobyt po operaci prsu

Rekondiční pobyt v délce deseti dnů se konal v Novém Jičíně v hotelu Praděd. Ubytováni jsme byli ve dvoulůžkových pokojích s plnou penzí. Během pobytu všem byl k dispozici masér pan Milan Rek. Každému z nás se přizpůsoboval individuálně podle jeho potřeb a požadavků. Na výběr bylo z několika masáží, lymfodrenáže, plavání, wellness a cvičení. Během pobytu se naplánovalo několik výletů a procházek do blízkého okolí. Příjemně překvapeni byli všichni, kdo se vydal na výlet do firmy Marlenka. Dále jsme měli možnost ochutnat frgály od místních výrobců. Přes víkendy se jelo na několik zámků, kde byl bohatý doprovodný program, který vyplnil něše volné chvilky.

Plán schůzek v roce 2023

Příznivci LPR, hlavně ženy se schází jednou měsíčně v resturaci Zátiší v Šumperku, ulice 28. října 1311/6 (naproti knihovně), vždy od 14 do 16 hodin.
Termíny:
9. listopadu
14. prosince

Český den proti rakovině 2023

Letošní ročník proběhne ve středu od 10.května do pátku 12. května na "Točáku" v Šumperku. Dobrovolníci a studenti ze středních škol budou nabízet kytičky zájemcům. Letošní ročník je na téma nádory průdušek a plic. Stužka kytičky má barvu světle modrou. Cena za kytičku zůstává stejná, tedy 20 korun.

Tulipánový měsíc březen

Společně s onkologickým oddělením v Nemocnici Šumperk a.s., chystáme již po několik roků "Tulipánový měsíc". Onkologické oddělení je ozdobeno obrázky tulipánů, které malují děti a pacienti z blízkého i vzdálenějšího okolí.

30 let Ligy proti rakovině v Šumperku

Liga proti rakovině v Šumperku vznikla v roce 1991. Zakládající členkou byla MUDr. Jiřinka Koutná spolu s dvaceti členy. Mnohé členky v čele s paní doktorkou se i nyní aktivně zapojují aktivně do dění v této organizaci. Programem Ligy proti rakovině je hlavně prevence nádorových onemocnění, propagace zdravého životního stylu a způsobu života, podpora onkologicky nemocných a v neposlední řadě i podpora různých pracovišť a výzkumu rakoviny.